Jak napoje słodzone wpływają na kości i stawy

Jak napoje słodzone wpływają na kości i stawy

<< powrót do porad

Z problemem otyłości zmaga się coraz większa część społeczeństwa. Liczba osób zmagających się z nadwagą w Ameryce ciągle rośnie. Słodzone napoje gazowane to jeden z głównych czynników tego problemu. Przeprowadzone badania przez naukowców z Brigham and Women’s Hospital, Tufts Medical Center w Bostonie oraz z Brown University w Providence jasno obrazują, w jaki sposób takie napoje wpływają na osteoporozę kolan u mężczyzn.

napoje

źródło: http://wallpaperest.com/beverages-bottles-ice-wallpaper-776266

Osteoporoza jest stanem chorobowym, który charakteryzuje się ubytkiem masy kostnej, osłabieniem struktury przestrzennej kości oraz zwiększoną podatnością na złamania. Bardzo często spowodowana jest zużyciem powierzchni chrząstki stawowej. Objawy pojawiające się przy tym schorzeniu to między innymi: ból, opuchlizna, ograniczenie ruchomości, sztywnienie oraz odgłos skrzypnięcia podczas ruszania stawem.

Statystyki pochodzące z CDC wskazują, że aż co drugi Amerykanin jest zagrożony osteoporozą! Badanie zostało przeprowadzone na 2149 pacjentach, którzy zmagają się z osteoporozą kolan. Przed przystąpieniem do badań, zostali zapytani o spożycie wysoko kalorycznych napojów gazowych w przeszłości. Kolejnym krokiem było zrobienie zdjęcia rentgenowskiego kolan w 12, 24, 26 i 48 miesiącu nadzoru. Badacze mieli pod stałą kontrolą także BMI pacjentów.
Największy problem, a więc stawy kolanowe w najgorszym stanie mieli mężczyźni, którzy wcześniej spożywali znaczącą ilość słodzonych napojów gazowanych. Zdjęcia wykonane u nich przedstawiały zwężenie powierzchni stawowej, co jest główną oznaką osteoporozy.
Największy postęp choroby był u mężczyzn, którzy konsumowali ok. 5 napojów tygodniowo. Natomiast u badanych, którzy nie spożywali wysoko kalorycznych napojów gazowanych, choroba była na niższym stadium rozwoju.

Jednoznacznie z badań można wywnioskować, że picie napojów gazowanych, których głównym składnikiem jest cukier, szkodzi.

Nasi Eksperci:

Specjalista Dietetyki

Aleksander Wysocki

sylwia

Trener Personalny

Sylwia Księżopolska

makarewicz

Instruktor rekreacji ruchowej

Karolina Makarewicz

gren

Kosmetolog

Iza Greń

kubocka

Motywator

Aleksandra Kubok

Zobacz wszystkich naszych ekspertów!

Kalkulatory

masy ciała

Link

(C) Copyright by: latwe-odchudzanie - 2015
Wszelkie prawa do treści i materiałów użytych na tej stronie są zastrzeżone przez ich właścicieli.