fbpx

						

L-karnityna to substancja, która jest bardzo ważnym składnikiem wpływającym na zdrowie człowieka. Jest ona używana podczas spalania tłuszczów przez organizm oraz transportowaniu ich. Dlatego często jest stosowana w suplementacji osób ćwiczących lub na diecie redukcyjnej.

Jednak warto pamiętać, że l-karnityna to nie tylko „spalacz” tłuszczu.

Jest to również skuteczna substancja odżywcza, która wspomaga funkcjonowanie ludzi zdrowych. Dlatego też uzupełnianie l-karnityny jest ważne nie tylko dla osób dbających o figurę, ale również dla wszystkich ludzi prowadzących aktywny tryb życia.

Jej regularne przyjmowanie pozwala na poprawę wyników ćwiczeń, a także zmniejsza ryzyko wielu chorób.

Co to jest l-karnityna i jakie ma działanie ?

suplementy diety

Organizm człowieka syntezuje karnitynę w wątrobie, nerkach oraz mózgu z dwóch aminokwasów: lizyny i metioniny. Karnityna może przyjąć postać dwóch izomerów L i D. Naturalna karnityna jest L-stereoizomerem i tylko w tej postaci jest aktywna biologicznie. L-stereoizomer jest jedyną naturalną karnityną i tylko w tej postaci powinna być suplementowana.

L-karnityna naturalnie występuje wewnątrz ludzkiego organizmu.

Człowiek ma w swoim organizmie ok. 20 g L-karnityny i jest ona ulokowana głównie w mięśniach szkieletowych i sercu.

Wspomaga ona proces odchudzania, poprawia koncentrację oraz pamięć. Ponadto istotnie wpływa na spalanie tkanki tłuszczowej. Dodatkowo l-karnityna hamuje rozpad mięśni oraz zmniejsza bóle mięśniowe po treningu.

Nie ma potrzeby by l-karnityna była stosowana wyłącznie przez osoby ćwiczące lub odchudzające się. Może ona bowiem pomóc każdemu, kto chciałby poprawić swój stan zdrowia lub samopoczucie. Preparat ten jest polecany osobom, które mają problemy z sercem lub nadciśnieniem tętniczym, a także ludziom cierpiącym na osteoporozę, łuszczycę lub różnego rodzaju choroby autoimmunologiczne.

L-karnityna jest też nieoceniona dla osób aktywnych fizycznie. Zwiększa ona wydolność organizmu oraz spala tłuszcz, co przekłada się na lepsze wyniki treningów. Dzięki l-karnitynie ludzie zarówno młodzi, jak i starsi mogą osiągnąć lepsze rezultaty w treningach siłowych.

Preparat ten jest też polecany osobom, które chciałyby zgubić trochę tkanki tłuszczowej lub nabrać na masie mięśniowej.

L-karnityna to nie tylko skuteczny produkt odchudzający i zwiększający wydolność organizmu, ale również pomaga ludziom z problemami sercowymi.

Rola L-karnityny w organizmie człowieka

L-karnityna spełnia w organizmie człowieka liczne i ważne funkcje. Najczęściej zwraca się uwagę na:

  1. Suplementacja L-karnityna może obniżyć poziom cholesterolu
  2. Transportuje kwasy tłuszczowe do mitochondriów, gdzie następuje ich przemiana w energię niezbędną do prawidłowego funkcjonowania komórek
  3. L-karnityna wpływa na aktywność niektórych hormonów, zwłaszcza testosteronu i hormonów tarczycy;
  4. Bierze udział w procesie spalania kwasów tłuszczowych, ograniczając przyrost tkanki tłuszczowej i przeciwdziała otyłości;
  5. L-karnityna jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Suplementacja L-karnityny u młodzieży z ograniczeniami umysłowymi wykazały poprawę zdolności uczenia się oraz refleksu
  6. L-karnityna jest ważnym ogniwem w procesie termogenezy
  7. Działanie l-karnityny widoczne jest również w przemianach węglowodanowych. Może pełnić rolę materiału energetycznego w zastępstwie za glikogen;

Czy l-karnityna wspomaga odchudzanie?

l karnityny w przemianach

L-karnityna jest substancją wykorzystywaną przez organizm do transportu tłuszczów. Dlatego też często bywa stosowana w suplementacji podczas redukcji masy ciała, aby ułatwić utratę zbędnych kilogramów.

Warto jednak pamiętać, że l-karnityna to nie wyłącznie spalacz tłuszczu. Istotne znaczenie ma tutaj odżywienie oraz ruch.

Aby l karnityna była skuteczną substancją dla utraty na masce ciała, musimy jej uzupełniać co poziomie 900 mg dziennie. Dodatkowo, warto ćwiczyć minimum trzy razy w tygodniu oraz jeść zdrową dietę bogatą w warzywa i owoce.

Suplementacja l-karnityną może pomóc nam osiągnąć założone cele, ale musi być ona połączona ze spalaniem tkanki tłuszczowej podczas aktywności fizycznej oraz odpowiednią dietą.

l-karnityna a odchudzanie - czy warto ją stosować ?

Zdecydowanie tak ! Jednak pamiętajmy, że nie wystarczy jej tylko zażywać, ale również prowadzić aktywny tryb życia oraz jeść zdrowo. Wtedy efekty naszej kuracji będą widoczne już po kilku tygodniach.

Jej działanie polega na tym, że transportowane są do mięśni tłuszcze, a nie cukry. Dlatego też l-karnityna jest wykorzystywana podczas redukcji masy ciała.

L-karnityna jakie rezultaty, ile można schudnąć ?

L karnityna Nutrition22

Nowoczesne badania wykazały, że l karnityna należy do grupy l aminokwasów egzogennych. Oznacza to, że l karnityna musi być dostarczana z pożywieniem.

Jest syntetyzowana w organizmie ludzkim z aminokwasów l waliny i l izoleucyny. Wspomaga metabolizm tłuszczów. Pomaga również w utrzymaniu prawidłowej masy ciała oraz spalaniu tkanki tłuszczowej.

L-karnityna jest skuteczna w utracie wagi. Przyjmuje się, że l karnityna pomaga schudnąć około 0,45 kg na tydzień. Jest to substancja bezpieczna dla zdrowia i można ją przyjmować bez obaw. Najlepsze efekty osiąga się, gdy l karnitynę łączy się z ćwiczeniami fizycznymi oraz odpowiednią dietą.

Dawkowanie l-karnityny

suplementów diety

Jeśli chodzi o dawkowanie l-karnityny, to zalecane porcje wynoszą od 900 mg do 3000 mg na dobę. Najlepiej przyjmować ją podczas posiłku lub tuż po nim.

Preparat możemy stosować przez okres kilku tygodni lub dłuższy, ale należy pamiętać o tym, żeby zrobić sobie co jakiś czas przerwę w jej stosowaniu. L-karnityna to suplement diety, który można stosować bezpiecznie przez lata.

Skutki uboczne stosowania l-karnityny

funkcjonowania organizmu

W przypadku zbyt dużej dawki l-karnityny mogą wystąpić skutki uboczne, takie jak: nudności, bóle brzucha, wymioty lub osłabienie.

Nudności lub bóle brzucha mogą występować podczas pierwszych dni l-karnityny, jednak z czasem dolegliwości te ustępują.

Jaką l-karnitynę wybrać i gdzie kupić

Najlepszą l-karnitynę do stosowania w celu redukcji masy ciała powinnyśmy wybrać taką, która nie tylko jest skuteczna, ale też bezpieczna.

Największe zalety mają l-karnityny produkowane przez renomowane firmy farmaceutyczne. Sama preparat możemy kupić w aptece lub zamówić online.

W jakich produktach jest l-karnityna ?

metabolizmie lipidów

L-karnityna występuje naturalnie w organizmie ludzkim. Jest ona produkowana przez nasze komórki, a dokładniej przez mitochondria – czyli „elektrownie” komórek.

Jej głównym zadaniem jest transport kwasów tłuszczowych do mitochondriów, gdzie są one spalane w celu uzyskania energii. Dzięki l-karnitynie nasze mięśnie mogą pobierać energię ze spalonych tłuszczów, co przekłada się na większą wydolność podczas ćwiczeń oraz efektywniejszy metabolizm.

L-karnityna znajduje się również w produktach spożywczych. Najwięcej tego aminokwasu zawierają mięso i jego przetwory, ale l-karnityny możemy także znaleźć w orzechach, nasionach czy warzywach. Jej ilość jest uzależniona od rodzaju produktu spożywczego. Największe jej stężenie l-karnityny znajdziemy w produktach pochodzenia roślinnego.

L karnityna to aminokwas niezbędnie potrzebny do prawidłowej pracy naszego organizmu. Dlatego warto jest stosować jej suplementacje i spożywać odpowiednią ilość l-karnityny poprzez l-karnityna jedzenie lub w postaci suplementu diety.

Niedobór L-karnityny – objawy i skutki niedoboru l-karnityny w organizmie

Objawy niedoboru L-karnityny mogą być różne, zależnie od nasilenia i rodzaju schorzenia. Najczęstsze objawy to: osłabienie, zmęczenie, bóle mięśniowe oraz problemy ze snem. Niedobór l karnityny może prowadzić do poważnych chorób, np. choroby serca lub nowotwory.

Dlatego też tak istotna jest profilaktyka, która polega na regularnym stosowaniu l-karnityny. Suplementacja lub zwiększenie dziennej ilości l-karnityny w diecie jest najczęstszym sposobem na podwyższenie jej poziomu.