fbpx

Kolagen w płynie jest formą suplementu kolagenowego, który pomaga poprawić elastyczność skóry, masę mięśniową oraz zapobiega oznakom starzenia. To jednak nie jedyne zalety kolagenu do picia. Poniżej poznasz inne korzyści jakie może przynieść Ci spożywanie tego suplementu.

Czym jest kolagen ?

Właściwości i korzyści stosowania

Jest on naturalnie występującym białkiem w twoim ciele, które łączy tkanki i wspiera strukturę twojej skóry, kości i mięśni.

Pisząc o kolagenie nie można nie wspomnieć, że jest on jednym z najważniejszych białek w ludzkim ciele. Występuje w większości narządów naszego ciała oraz pełni funkcję spajającą ze sobą komórki.

Kolagen to budulec tkanki łącznej a także oczu i naczyń krwionośnych, ścięgien, stawów oraz kości. Odpowiada za ich odporność, długowieczność i zdolności regeneracyjne. Aminokwas ten tworzy również naszą skórę. Prawidłowy poziom kolagenu odpowiada za wygląd skóry i jej nawilżenie.

Bardzo często jest z pozytywnymi rezultatami stosowany w medycynie estetycznej ale czy na pewno trzeba przyjmować go w postaci zastrzyków. Kolagen do picia może dać Ci równie dobre efekty przy regularnym stosowaniu i to nie tylko miejscowe.

Jak działa kolagen do picia ?

Właściwości kolagenu do picia.
kolagen do picia

Kolagen dostarczony do organizmu w formie pokarmu np. proszku lub posiłku, nie przedostaje się bezpośrednio do krwi. Po spożyciu jest trawiony przez układ pokarmowy – białko kolagenu ulega rozbiciu do aminokwasów. Dopiero wtedy małe cząsteczki są w stanie przeniknąć barierę jelito-krew.

Kolagen do picia jest kolagenem w postaci płynnej i składa się z peptydów kolagenowych, które są rozbijane na mniejsze i łatwiej przyswajalne elementy.

I tutaj jest podstawowa różnica pomiędzy tymi dwoma formami tego samego białka. Spożywanie aminokwasów w postaci płynnej pozwala nam szybciej dostarczyć małe cząsteczki do krwi ponieważ proces trawienia jest o wiele krótszy.

Z wyników obserwacji osób stosujących kolagen w formie płynnej zauważono, że już po 6-12 godzinach od spożycia poziom kolagenu w tkankach organizmu jest wyraźnie wyższy. Kolagen do picia występuje również w formie hydrolizowanej o której zaletach dowiesz się w dalszej części tekstu.

Kolagen do picia - czy warto ?

Jak sprawdzić czy powinienem zażywać kolagen ?
aminokwasy

Kolagen jest białkiem którego synteza zachodzi w naszym organizmie, co oznacza, że potrafimy go wyprodukować. Z wiekiem niestety produkujemy go coraz mniej a proces spowalniania syntezy kolagenu zaczyna się już około 25. roku życia.

Moment ten jest zależny od naszych genów, trybu życia i ogólnego stanu zdrowia. Nie mniej od tego momentu rozpad włókien kolagenowych zaczyna wyprzedzać zdolności produkcyjne naszego organizmu, przez co zaczynamy zauważyć pierwsze oznaki starzenia.

Niską produkcję kolagenu zauważysz min. na skórze poprzez:

  • pierwsze zmarszczki oraz pojawienie się kurzych łapek,
  • powstawanie cellulitu,
  • spadek jej elastyczności,
  • zmniejszenie zdolności regeneracyjnych ran powstałych na skórze,
  • spadek nawilżenia i utratę zdrowego blasku,

Skutki niedoboru kolagenu mają wpływ na wiele więcej aspektów naszego zdrowia niż zmarszczki i ogólny wygląd naszej skóry i młody wygląd. Wpływa na wzmożoną łamliwość i wypadanie włosów, osłabieniem zębów, problemy ze stawami i wzrokiem a nawet ogólne osłabienie organizmu.

Wszystkie wymienione powyżej objawy niskiego poziomu kolagenu w organizmie są najbardziej odczuwalne w okolicach 70. roku życia, kiedy to synteza kolagenu w organizmie praktycznie zanika.

Czy kolagen do picia naprawdę działa ?

Odpowiadając na pytanie czy warto rozpocząć suplementację kolagenu w formie płynnej oto jakie korzyści może przynieść:
kolagen w skórze

Poprawa elastyczności skóry: nasza skóra składa się w około 75% z kolagenu. Według badań kobiety które suplementują regularnie preparaty z kolagenem, zauważają poprawę elastyczności skóry i zwiększone nawilżenie.

Redukcja zmarszczek: ponieważ organizm człowieka wraz z wiekiem produkuje coraz mniej kolagenu, zaczynamy zauważać, że nasza skóra zaczyna się marszczyć i wiotczeć. Badania przeprowadzone na kobietach w wieku od 35 do 65 lat wykazały, że kolagen przyjmowany codziennie przez 12 tygodni poprawia grubość i jędrność skóry, sprawiając, że zmarszczki są mniej widoczne.

Zdrowe paznokcie i zęby: kolagen pomaga budować i wzmacniać nasze zęby i paznokcie. Badanie z 2017 roku wykazało, że kiedy kobiety z zespołem łamliwych paznokci stosowały codzienną suplementację kolagenem, doświadczyły 12% przyśpieszenie wzrostu paznokci i 42% spadku ich łamliwości.

Zdrowie stawów: zapalenie stawów często spowodowane jest brakiem kolagenu między stawami, które powoduje ból i stan zapalny. Codzienne przyjmowanie kolagenu może być skuteczne w ochronie chrząstki wokół stawu i zmniejszyć skutki zapalenia.

kolagen morski

Zapobieganie utracie kości: Z badania przeprowadzonego w 2016 r. możemy dowiedzieć się, że codzienna suplementacja kolagenu do picia może poprawić gęstość mineralną kości i pomóc złagodzić ból u kobiet z osteoporozą i chorobą zwyrodnieniową stawów.

Zdrowe serce: Kolagen jest budulcem naszych tętnic. Z biegiem czasu tętnice te mogą stwardnieć i prowadzić do miażdżycy i chorób serca. Badanie z 2017 r. wykazało, że codzienne przyjmowanie suplementu kolagenu może zmniejszyć sztywność tętnic i pomóc w zapobieganiu i leczeniu chorób tętnic.

Budowanie masy mięśniowej: Kolejnym efektem jakie niosą procesy starzenia jest zmniejszanie się masy mięśniowej. Badanie z 2019 r. wykazało, że połączenie ćwiczeń siłowych i codzienne spożywanie preparatu z kolagenem pomogło w budowaniu i utrzymaniu masy mięśniowej w czasie.

kolagen z dodatkiem witaminy c

Osoby regularnie przyjmujące preparat kolagenu do picia są zachwycone zmianami w swoim wyglądzie. Skóra przywraca swoją jędrność i elastyczność zawdzięczając to lepszemu nawodnieniu. Kolagen do picia spowalnia proces pojawiania się zmarszczek, a te które już powstały w dużym stopniu niweluje.

Regularne stosowanie kolagenu w formie pitnej poprawia również wygląd włosów i paznokci. Włosy po kilku tygodniowej suplementacji opartej na kolagenie do picia są mocniejsze grubsze i nie rozdwajają się jak wcześniej.

Hydrolizat kolagenu - Co to jest hydrolizowany kolagen ?

Hydrolizowany kolagen do picia - hit czy kit ?
kolagen rybi

Określenie hydrolizowany oznacza – rozbity przez wodę. W odniesieniu do kolagenu oznacza sposób w jaki tkanka łączna bogata w kolagen, rozkłada się na mniejsze cząsteczki. W mniejszej postaci są one łatwiej wchłanialne w organizmie człowieka.

W procesie hydratacji uzyskuje się kolagen tak odfiltrowany aby był jak najbardziej podobny do tego który występuje w ludzkim ciele. Hydrolizat kolagenu uzyskany w taki sposób nie wymaga używania konserwantów.

Dzięki procesowi uwadniania jest również bardzo skuteczny w przenikaniu i wiązaniu się z tkankami naszego ciała.

Kolagen do picia - jaki wybrać?

Nie wszystkie produkty zawierające kolagen są sobie równe.
kolagen morski

Przede wszystkim kolagen do picia powinien być wysokiej jakości. Nawet hydrolizat kolagenu opisywany powyżej ma w jakiś sposób różniące się metody pozyskiwania.

Nie są to różnice ogromne ale najlepsi producenci patentują swoje procesy produkcyjne. W ten sposób na rynku suplementów funkcjonują hydrolizaty które różnią się masą peptydową oraz innymi współczynnikami.

Kolejną różnicą są witaminy dodawane do kolagenu. Przykładem może być witamina C.

W naszym sklepie możesz znaleźć najwyższej jakości kolagen do picia który jest w wygodnym opakowaniu. Shoty o pojemności 80 ml idealnie nadają się do zabrania ze sobą podczas pobytu poza domem. Możemy wrzucić jedną porcję do torby sportowej i wypić po treningu.

Jakie korzyści dla sportowców i osób aktywnych przynosi kolagen do picia ?

Białko gwarantujące bezpieczny trening.
aminokwasy

Kolagen pochodzący zarówno z pożywienia jak i dostarczany poprzez suplementację ma ogromny wpływ na osoby aktywne fizycznie.

Właściwości kolagenu dla ludzkiego organizmu takie jak utrzymywanie w dobrej kondycji naszych stawów, więzadeł czy chrząstek są nie do przecenienia zarówno dla profesjonalnych sportowców jak i amatorów aktywności fizycznej.

Podczas treningów nasze ciało poddawane są różnym obciążeniom. Zbyt niska ilość kolagenu produkowana przez organizm czy dostarczana w postaci jedzenia może skutkować nieprzyjemną kontuzją.

Regularnym intensywnym wysiłkom fizycznym towarzyszy nie tylko wyższe zapotrzebowanie na energię, witaminy, czy różnorakie aminokwasy ale także na kolagen. Jeśli jego produkcja w organizmie nie jest wystarczająca i nie uzupełnimy jej pokarmem czy przez spożywane suplementy może okazać się, że łatwo ulegniemy kontuzji a powrót do sprawności zajmie dużo więcej czasu niż powinien.

Czy kolagen lepiej pić na czczo czy po posiłku ?

Najlepszy czas na kolagen do picia.
kwas hialuronowy

Teoretycznie pora dnia nie ma aż tak kluczowego znaczenia, gdy mowa o stosowaniu naszego kolagenu. Naszym zdaniem jednak dobrze sięgać po shot z kolagenem do picia rano, tuż po śniadaniu.

Po pierwsze, lepiej nie przyjmować suplementów na pusty żołądek (chyba że dany producent zaleca inaczej).

Po drugie – w naszym preparacie znajdziemy sporo białka, które odpowiada za uczucie sytości przez dłuższy czas. Nie będzie nas zatem kusiło, by tuż po śniadaniu sięgać po niezdrowe przekąski.

Wreszcie, poranne wypijanie kolagenu możemy potraktować jako rytuał dla zdrowia, piękna i lepszego samopoczucia. Jeśli jednak zapomnimy o nim po śniadaniu, pamiętajmy, by nadrobić zaległości i wypić go jak najszybciej. Tylko regularne stosowanie kolagenu do picia daje widoczne efekty!

Czy kolagen do picia jest bezpieczny?

kolagen w proszku

Płynny kolagen jest środkiem bezpiecznym, jednak u niektórych osób może powodować skutki uboczne na podłożu alergicznym. Do innych niepożądanych efektów możemy zaliczyć zaparcia, ogólne osłabienie lub ból mięśni. Aby temu przeciwdziałać, nie należy stosować większej dawki niż zalecana.

Gdyby pomimo przyjmowania odpowiednich ilości suplementu występowały powyższe skutki uboczne powinno się przerwać jego stosowanie.

Przeciwwskazania do stosowania kolagenu.

Dawkowanie kolagenu - zawsze sprawdzaj dawkowanie zalecane przez producenta na swoich suplementach.
aminokwasy

Zalecana dzienna dawka kolagenu może wynosić nawet 10 g. Kolagen do picia w celu osiągnięcia pożądanych efektów takich jak widocznie lepszy stan włosów, paznokci czy redukcja zmarszczek, powinien być stosowany przez okres minimum 3 miesięcy. Pierwsze zauważalne efekty mogą wyć widoczne już po miesiącu stosowania.

Zanim jednak zdecydujesz się czy powinnaś zdecydować się właśnie na ten produkt musisz wiedzieć, że przeciwwskazaniem do przyjmowania kolagenu do picia u kobiet jest okres ciąży i karmienia piersią. W pozostałych sytuacjach kolagen do picia jest dobrze tolerowany przez nasz organizm i skutki uboczne z reguły nie występują.

kolagen na włosy